Loading Догађаји

« All Догађаји

• Овај догађај је прошао.

Трибина ЕТНО РОК СРБИЈЕ

18. априла @ 19:00 - 20:30

У Етнографском музеју у Београду ће се 17. и 18. априла од 19 сати одржати трибина под називом ЕТНО РОК СРБИЈЕ.

Традиционална народна песма и поп-рок музика: „Природни савезници“ или „спајање неспојивог“?

У процесу конституисања домаће поп-рок музике као оригиналног и аутентичног

музичког израза, значајну улогу одиграла је отвореност неких њених најзначајнијих представника (Jу група, Смак, С времена на време, Сунцокрет…) на утицаје који су пристизали из домена традиционалне народне музике.

Поп-рок као и традиционална народна музика прошли су кроз бројне трансформације, а размена идеја и утицаја међу њима резултовала је формирањем најразличитијих „хибридних“ музичких форми и израза, од такозване „музике света“ (world music) која представља прерађену, модернизовану форму изворне народне музичке традиције, до последњих година актуелног „турботроника“.

Дводневна трибина, коју Етнографски музеј и Београду организује у сарадњи са Рок музејом (у оснивању), има задатак да одговори на нека од бројних питања која се постављају у вези с овом темом:

­       Када је започела размена идеја и утицаја између домаће поп-рок музике и традиционалне народне музике?

­       Да ли поп-рок музика, као савремeн музички жанр који припада домену популарне културе, и традиционална народна музика која је нераскидиво повезана с концептима традиције и културног наслеђа, (треба да) представљају кохерентне, затворене и међусобно супротстављене музичко-семантичке системе, ако се узме у обзир њихово вишедеценијско преплитање и међусобно прожимање?

­       Да ли на данас већ уобичајено „миксање“ различитих врста музике можемо гледати као на успостављање „природних савеза“ међу узајамно компатибилним музичким жанровима, или се ту ради о мање или више (не)прикладним формама „спајања неспојивог“?

18 aприл 2018. (среда) у 19h

Учесници трибине:

др Марија Ајдук (дев. Ристивојевић), етнолог-антрополог, доцент на Одељењу за

етнологију и антропологију (ФФ)

­ Љубомир – Љуба Нинковић, члан групе „С времена на време“, оснивач групе

„Златопис“, један од пионира у увођењу елемената традиционалне народне музике у

поп-рок музику

др Весна Микић, музиколог, редовни професор за ужу научну област Музикологија

(ФМУ), оснивачица Центра за истраживање популарне музике

Модератор:

Мирослав Цветковић – Цвеле, рок музичар, оснивач Рок музеја у Београду