• Јесте ли већ чули повест о…”

Одломци из културе Mађара у Војводини

(2 – 20. августа 2017)

Изложба ће бити отворена у оквиру програма Етнографског музеја у Београду под називом У сусрет локалним заједницама. Путем фотографије и уметничких дела биће представљена заједница војвођанских Мађара. Овом приликом представиће се Северна Бачка, Средња Бачка и Секељи из Војводине.

Фотографије са отварања изложбе:

Организован је богат пратећи програм:

Четвртак 10. август, четвртак, 18 часова

Избор из документарних филмова РТВ Панон

Субота 12. август, субота, 18 часова

Предавање Ержебет Мезеи, ликовне уметнице, о културној баштини Секеља у Доњем Подунављу, уз фотографије, рукотворине, умотворине

Понедељак 14. август, понедељак, 18 часова

Предавање др Марка Чудића под називом Кратак осврт на српске преводе дела мађарских писаца из Војводине.

Среда 16. август, уторак, 18 часова

Западна Бачка као културна регија. Предавање на српском језику држи др Иштван Шилинг, етнограф, универзитетски професор у пензији. Уз ревију народних ношњи дегустирају се напеви из Купусине

Четвртак 17. август, четвртак, 16 часова

Породични програм. Бављење ручним радом –  пустовање, низање перли и подука у народном плесу. Концерт Оркестра ЈухасУметничко друштво за неговање талената „Талентум” представља члановe своје фолклорне секције. Тезге с робом и понудама

Током трајања изложбе могу се погледати двојезична издања Издавачке куће Форум из области ликовних уметности.

Изложба се реализује у сарадњи са Заводом за културу војвођанских Мађара.

Завод за културу војвођанских Мађара са седиштем у Сенти основан од стране Националног савета мађарске националне мањине и Аутономне Покрајине Војводине, почео је са радом 2005. године док је од 2008. године је институција са финансирањем из државног буџета и буџета националних мањина, што означава нове вредности у формирању културне аутономије Мађара у Војводини.