• Без почетка и краја

Аутор: Јелена Тешић – Вулетић

8. 3. – 22. 5. 2016.

Прстење је накит који се среће широм света. Док су неке друге накитне врсте заступљене само у неким областима,или само код одређеног слоја становништва, прстење носе грађани и сељаци, млади, средовечни и најстарији, сиромашни и имућни; носи га православно, католичко и исламско становништво. Основна одлика тог накита је разноликост примењеног материјала у његовој изради, мноштво облика, техника израде и украшавања, као и разноврсна намена. Прстен је у средњем веку био ту да украси човека, укаже на његов значај и материјално стање, да га сачува од злих утицаја, мистично споји с другом особом и послужи као печат у датом тренутку. То важно место у животу човека прстен заузима и данас. Он је човеков стални пратилац, оно мистично ,,нешто“ у облику круга, без почетка и краја.