• Велики рат и мали човек

(15. децембар 2014. – јун 2015.)

Изложба „Велики рат и мали човек“ у Етнографском музеју у Београду посвећена је непознатим војницима, јунацима, храбрим и одважним женама и мајкама, особама високог морала и изразитог патриотизма  који су се борили за своју отаџбину и животе својих породица онако како су им васпитање и наслеђени систем вредности налагали. Ово су при­че о људима који су одолевали искушењима да би сачували своју част. Били су то часни „мали“ људи из српских села и градова, победници Великог рата.

Време Првог светског рата, на изложби,  дочарано је предметима, фотографијама, архивском грађом  и аудио снимцима.

Изложбом „Велики рат и мали човек“ Етнографски музеј у Београду придружује се свим установама културе у Србији и Европи у години сећања на почетак Првог светског рата.

Аутори изложбе:

Весна Бижић-Омчикус, др Весна Марјановић,  Мирјана Крагуљац-Илић МА,  мр Татјана Микулић и Јелена Туцаковић МА.

Отварање изложбе :   15. децембар 2014. у 19 часова

Фото: мр Ивана Масниковић – Антић

Виртуелни обилазак изложбе: http://www.galerijeimuzeji.com/lat/izlozba/44/veliki-rat-i-mali-covek

Пратећи програм уз изложбу:

16. април 2015. у 19 часова, представа Приповетке једног каплара, по тексту Бранислава Нушића, чита Зоран Ћосић, музичка пратња на обои Нина Ћосић.

1. априла 2015. у 19 часова, Предавање уз филмске инсерте, Александра Ердељановића, директора Архива Југословенске кинотеке.

18. март 2015. Песме војника чита Зоран Ћосић, одломке из Дневника Наталије Аранђеловић чита Вјера Мујовић.

4. март 2015. Неумрли гласови сведока у роману Велики рат, Александар Гаталица