• Циклус предавања

Пратећи програм уз изложбу, „СКРИВЕНИ СВЕТ БАЛКАНСКИХ ЖЕНА“

10 – 13. фебруар 2014, у 19 сати

На изложби „Скривени свет балканских жена: женска одећа за улицу с краја ХIХ и у ХХ веку из колекције Етнографског музеја у Београду и Земаљског музеја Босне и Херцеговине у Сарајеву, аутори др Мирјана Менковић и Светлана Бајић, кроз богатство збирки из музејских депоа указале су на постојање јединственог културног наслеђа у региону. Први пут после трагичних ратних збивања на простору бивше југословенске државе обновиле су сарадњу Земаљског музеја Босне и Херцеговине из Сарајева и Етнографског музеја из Београда, као две велике институције културе.

Изложба „Скривени свет балканских жена“ залази у историју и културу феномена одевања, са посебним акцентом на горњи део женске одеће ношен ван куће. Обухваћен је период с краја XIX, током XX и почетком XXI века. Представљен је развој одевних предмета из периода Отоманског царства и Аустроугарске монархије до модерне државе, као и начин на који их је хришћанско градско становништво централног Балкана носило.

Осим одевних предмета: кабанице, јапунџе, биниша, шегуна, фереџе, зара, бошче, шала, хавлије, пече и мараме, изложене су фотографије из фотодокументације Архива Земаљског музеја Босне и Херцеговине, Историјског музеја Босне и Херцеговине, Музеја града Сарајева, приватних збирки разгледница Магбула Шкоре и Светлане Бајић, као и фотографије Спомен-збирке Христифора Црниловића Етнографског музеја у Београду. Међу експонатима су и фотографије Пјетра Марубија из Атељеа Маруби у Скадру, власништво Етнографског музеја у Београду, које су набавили почетком ХХ века др Сима Тројановић и Никола Зега, кустоси Етнографског музеја.

Циклус предавања који Етнографски музеј у Београду организује као пратећи програм уз изложбу „Скривени свет балканских жена“, намењен широј публици, има циљ да на слојевит и вишезначни начин, подстакне виђење и тумачење феномена одевања. Предавачи ће указати на социлошки, религијски, етнолошки, антрополошки, музеолошки, историјски, и посебно психолошки аспект одевања на Балкану.

Изложба ће бити отворена до 18. фебруара 2014.

Програм:

Понедељак, 10. фебруар у 19 сати, Покривање муслиманки данасод историјско-религијског ка приватном наративу, мр Ђермана Шета

Уторак, 11. фебруар у 19 сати, Градска одјећа за излазак на улицу – фереџа, зар, марамa Феномен одијевања на босанско-херцеговачким просторима и шире од 19. до 21. стољећа, Светлана Бајић

Среда, 12. фебруар у 19 сати, , Босна и Херцеговина – парадигма, сучељавање ендогених и егзогених чимбеника у битним облицима (вјерским, националним, културним) током друге половине 19., односно прве половине 20. стољећа, др Томислав Iшек

Четвртак, 13. фебруару 19 сати, Скривени свет жена, Академик Владета Јеротић