• JANIS

изложба ручно тканих шалова, ауторке Иване Чолић, биће отворена 23. децембра 2014 у 19 сати.

О изложби:

На изложби ће бити приказани ручно ткани шалови, рађени комбинованом техником – узланом и чунчаном. Идеја за избор ових ткачких техника произашла је из потребе да се на неконвенционалан начин креира један одевни предмет као што је шал. Уткано је  предиво различитих боја и текстура – од мохера и вуне, до металних светлуцавих нити.

Радови су инспирисани музиком и стилом Џенис Џоплин (Јanis Joplin). Џенис Џоплин као рок икона, као симбол хипи културе, као глас жене, као песник слободе. Њен карактеристичан стил одевања, блиско је повезан са етничким костимом, и своје корене налази у традицији и култури америчких урођеника, као и у Индији, Африци, и на Блиском истоку.

Рад „Марабу“, кojи je настао 1997. године, је костим у представи „Ема“, ПЛАВОГ позоришта – позоришне лабораторије. Остали радови настали су у периоду од 2013. до 2014. године.

O аутору:

Ивана Чолић је рођена 1969. године у Београду. Дипломирала на Факултету примењених уметности и дизајна на одсеку сценографије и постала члан УЛУПУДС-а 1993. године. Члан Удружења за очување и развој ручног ткања, на чијим изложбама учествује од његовог оснивања.  Једна од оснивача ПЛАВОГ позоришта – позоришне лабораторије (1995. године), као сценограф и костимограф, а касније од 2006. године и као графички дизајнер.

У континуитету се бави сценографијом и костимом у ПЛАВОМ позоришту – позоришној лабораторији, кao и дизајном и едукацијом из области ручно тканог текстила. Од 2011. године води Школу ручног ткања у Етнографском музеју у Манаковој кући у Београду.