• Конкурс

Етнографски музеј у Београду приређује изложбу гусала у времену од 20. септембра до краја новембра 2014 године. Изложба ће се представити одабране примерке гусала из збирке „Народни музички инструменти“ Етнографског музеја под насловом „Где сви ћуте, оне говоре“ и ауторских радова мајстора за израду гусала Слободана Бендераћа, под називом „Пламен крај огњишта“.

У оквиру изложбе Етнографски музеј расписује

За израду гусала на тему:

Први светски рат

Сви они који желе да учествују на конкурсу треба да своје радове доставе под шифром до 1. новембра 2014. године. Очекује се да гусле буду израђене од дрвета, првенствено јавора, да морају одговарати устаљеној форми и функцији и да имају својеврсну оригиналност. Гусле приспеле на конкурс ће оцењивати жири у саставу:

- два кустоса Етнографског музеја

- представник савеза гуслара

- мајстор за израду гусала (који сам не учествује на конкурсу)

- професор са Факултета за Примењену Уметност

(укупно пет чланова жирија)

Првонаграђене гусле биће откупљене од стране Етнографског музеја.

Од момента проглашења Одлуке Жирија (оријентационо петог новембра) сви примерци достављених гусала били би изложени на одговарајућем месту у оквиру изложбе у Музеју, до краја трајања изложбе, уз могућност откупа од стране заинтересованих појединаца.

Свим учесницима желимо успех у раду.

Етнографски музеј у Београду

Контакт особа Мирослав Митровић, виши кустос