• Грнчарски занат у Банату

Отварање изложбе је у суботу, 28. фебруара u 18 часова.

Руководилац пројекта кустос и етнолог Славица Гајић. Пројекат регионалног карактера, настао кроз сарадњу Музеја села из Темишвара из Румуније ( др етнолог Андреј Милин) и Народног музеја Кикинда ( кустос и етнолог  Славица Гајић). Проучавање обухвата истраживање  српског и румунског дела Баната.

Пројекат је одобрило министарство културе и информисања Србије.

На изложби ће бити изложено 28 принтова на којима су представљени експонати из кикиндског и темишварског музеја. Биће приказан филм –ПОСЛЕДЊИ ЛОНЧАР У МОКРИНУ- у трајању од 15 минута и уз филм представљени аутентични предмети из те радионице. Такође биће изложен прибор и алат који се користи у Грнчарском занат.  Експонати који су део грнчарске радионице Калмана Керестењија из Остојићева из првих деценија 20. века. Три изузетно занимљива бокала осликан калиграфском техником (најстарији експонат на изложби је бокал из 1898. године), који су рад учитеља из Сенте. Укупан број експоната који ће бити изложени око 50.

Pozivnica Grncarski zanat u Banatu