• Предавање

историчара Дарјуса Самија, вишег кустоса Музеја Војводине под називом Јерменска апостолска црква, одржаће се у четвртак, 27. августа 2015. у 19 сати у Етнографском музеју у Београду.

Историја јерменског народа обележена је прихватањем хришћанства које на подручју Јерменије своје порекло налази у апостолском времену. Слободно исповедање хришћанства у Јерменији озваничено је пре Миланског едикта у Римском царству, тако да Јерменију сматрамо првом хришћанском краљевином. Прелазак у монофизитизам и губитак самосталне државе условио је тежак положај Јерменске апостолске цркве кроз скоро целу њену историју. Расељавање њених верника широм света довело је једну групу и до Новог Сада у којем је до недавно постојала јерменска црква.

Након предавања, организовано је стручно вођење кроз изложбу са ауторком Љиљаном Лазић.

armenian-medieval-church-of-ani