• Предавање

о   занатлијама, одржаће се у четвртак 19. новембра 2015. у  12 сати у Кино сали Етнографског музеја у Београду.

Развој занатства на територији града Београда од периода еснафских удружења до данас, предавач Иван Келемен кустос – историчар. Кроз ово предавање ће се пратити укратко развој занатске делатноости од Еснафских удружења преко Удружења  занатлија и Занатских комора па све до данашњих дана на територији града Београда. Посебан акценат ће бити дат на данашњу ситуацију у занатству.

Грнчарство на тлу Србије, предавач Ранко Баришић, музејски саветник – етнолог. На тлу Србије постоје различите технике израде предмета од печене глине. Познате су као грнчарство без кола, грнчарство ручног кола, грнчарство ножног кола и грнчарство из калупа. Све поменуте технике су постојале упоредо у 19. и 20. веку у Србији. Грнчарство без кола познато још као женска керамика постоји неколико хиљада година. Керамика рађена на ручном колу је нешто млађа, док је керамика ножног кола настала под утицајем Византије. На просторе садашње Србије стигла је током 14. века. Керамика из калупа постоји већ неколико векова у Европи, а у Србији је позната од половине 19. века. Од керамике постоји готово целокупан асортиман познатих предмета који се употребљавају у сеоском и градском домаћинству.