• Вино у старој Кини

Најава за предавање

Амбасада НР Кине, Институт Конфуције у Београду и Етнографски музеј у Београду поводом прославе светског Дана Института Конфуције организују предавање 24. септембра 2016. у 18 часова у Манаковој кући, Гаврила Принципа 5.

Вино у старој Кини

Радосав Пушић

Вино, као и друга алкохолна пића, тесно је повезано са друштвеним, религиозним, економским, уметничким и другим аспектима живота Кине. Из самог назива за вино (ђију), који је истовремено и назив за алкохол, види се да су Кинези имали широки поглед на улогу и значај вина у старом кинеском друштву.

Из бројних историјских записа, видимо да се вино у Кини може повезати како са песницима, сликарима, музичарима, тако и са алхемичарима и лекарима. Кроз ту широку лепезу разноликох веза, дају се наслутити бројне занимљивости кинеске културне и цивилизацијске матрице.