• Отварање изложбе

У уторак, 26. децембра у 13 сати биће отворена изложба под називом ИЗ ПРОШЛОСТИ ЈЕДНЕ ПОРОДИЦЕ ОСИЈЕК – ПЕТРИЊА – БЕОГРАД.  Ауторке изложбе су Марина Цветковић и Вјера Медић.

На изложби је представљен настанак, истрајавање и гашење српских грађанских породица, Радановић из Осјека и Томић из Петриње, у мултикултуралним срединама у различитим историјским околностима, различитим државама и државним системима.

Дочаран је њихов свакодневни живот кроз аспекте традиционалног и модерног, јавног и приватног, мушког и женског света.

Изложба прати континуитет породице Радановић у Осјеку од 1777. до 1989. године, затим живот породице Томић у Петрињи од 1923 -1978, и њихових наследника у Београду од Другог светског рата до данас.

Захваљујући жељи наследника породице Радановић и Томић да своје породичне драгоцености повери на чување Етнографском музеју у Београду настала је ова изложба као сведочанство о животу једне породице. Поклоњени предмети су постали део културног наслеђа  и драгоцени извори за разумевање и тумачење приватног и јавног живота српског грађанског друштва од краја 18. до средине 20. века.