Loading Догађаји

« All Догађаји

• Овај догађај је прошао.

ЕТНО ФИЛМ У ПОДНЕ

04.05.2017. @ 12:00 - 14:00

У оквиру циклуса етно филмова биће приказани филмови на тему ђурђевданских обичаја:

Молитва под Миџором, режија Александра Божовић. Продукција Радио-телевизија Србије, 2008, 31 минут

Ђурђевдан је један од најзначајнијих народних празника који се прославља на читавом простору насељеном Јужним    Словенима. Филм приказује данашњи облик прослављања празника на Старој планини.

Премлаз, режија Синиша Димитријевић. Продукција Етнографски музеј у Београду, 1988, 30 минута

Филм сведочи о традицији у околини Ртња пред Ђурђевдан. Реч је о традицији кићења цвећем, социјализацији, па и подстрекивању плодности на коју, према веровањима, утичу преци. Наведено је неколико примера праксе имитативне магије кроз ритуал, нпр. затварање магијског круга и капије на обору кроз који пролази стока,  како би у наредној години била “очишћена“ и заштићена.

Детаљи

Датум: