Loading Догађаји

« All Догађаји

• Овај догађај је прошао.

Презентација нематеријалног културног наслеђа Србије

30.08.2018. @ 13:00 - 17:00

У оквиру изложбе „Нематеријално културно наслеђе Србије“, Центар за нематеријално културно наслеђе наставља програме презентације елемената уписаних у Национални регистар.

У сарадњи с регионалним координатором за Војводину, и уз учешће носилаца наслеђа, представника институција укључених у њихову заштиту и локалних самуоправа, у четвртак 30. августа 2018. године биће представљени наивно сликарство Словака, стапарско ћилимарство, ојкача, као и вештина израде традиционалног хлеба циповка.

Презентација ће бити одржана у атријуму Етнографског музеја са почетком од 13 часова.

Програм:

13,00 ПОЗДРАВНЕ РЕЧИ:
Данијела Филиповић, ауторка изложбе
др Славица Вујпвић, координатор за Војводину

13,20 ОЈКАЧА
Презентација, жива реч- кратка прича  о ојкачи
Ненад Грујичић представља своје шесто допуњен издање антологије крајишких ојкача
„Пјевај, ори, прозоре отвори“ (РТС и Бранково коло, 2017) у којој се по први пут у српскпј култури налази и „Ризница имена певача ојкаче“, 1500 имена рођењем од средине 19. века до краја 20. века.
О антологији говори и Драган Инђић, уредник издавачке делатнпсти РТС-а
Демонстрација / извођење- драмски уметници Вицо Дардић и Ања Алач, казују примере ојкача као књижевне вредности
Женска извпрна група КУД-а „Димитрије Котуровић“ пева ојкаче

14,00 СТАПАРСКО ЋИЛИМАРСТВО
Презентација, жива реч – кратка прича о ћилиму на српском и енглеском како би се публика упознала са интересантним детаљима о овом елементу –Виолета Јовановић и Немања Сарач
Демонстрација – ткање стапарског ћилима на малом хоризонталном разбоју, а процес демпнстрира ткаља из занатског удружења “Стапарска ружа”

14,40 ЦИПОВКА – ЗНАЊЕ И УМЕЋЕ ПРИПРЕМАЊА ТРАДИЦИОНАЛНОГ ХЛЕБА У ВОЈВОДИНИ
Кратка уводна напомена предлагача Димитрија Вујадиновића, „Балкан култ фондацијa“ Београд
Представљање монографије „Хлеб који се смеје на Месец“ (Д. Вујадиновић) Кратки документарни филм о занатском умећу прављења Циповке

15,05 КОСОВСКИ ВЕЗ
Удружење грађана „Вредне руке“, Нови Сад
– Изложба радова и разговор са носиоцима наслеђа

15,30 НАИВНО СЛИКАРСТВО СЛОВАКА
Презентација, жива реч – Успон, пад и перспективе елемента НКН „Наивно сликарство Словака“ учествују: Павел Бабка, „Фондација Бабка Ковачица“, др Гордана Благојевић (досадашња искуства и будућност елемента), Алена Чижикова (како на наивно сликарство гледају млади), Јан Бачур, Павел Хајкп (разлика и сличности између наивних и академских уметника).
Демпнстрација

Детаљи