С обрамицом низ пут

23. јун - 23. јул 2022.
Аутори
др Марко Стојановић

Народни музеј у Kраљеву угостиће изложбу др Марка Стојановића којом је представљена колекција обрамица Етнографског музеја у Београду, као и део обрамица из Музеја Војводине. Изложба ће бити отворена у четвртак 23. јуна у 19 часова у Галерији Народног музеја у Kраљеву.

Обрамице, лучно обликовани комади дрвета, на селу су у прошлости на раменима носиле жене када су преносиле разне врсте терета: храну и воду за раднике у пољу, робу за пијачну продају, а чак су имале улогу и у контакту са оностраним и мистичним.

Изложба С обрамицом низ пут пружиће посетиоцима прилику да се упознају с наизглед једноставним предметом, који у себи носи различите поруке. На основу материјала, разлика у облицима и закривљености лука, декорацијама и траговима употребе, могу се изнети бројни закључци о начину живота људи који су их користили, као и читавих заједница.

Иди на врх