• ЗООМОРФНИ ОРНАМЕНТ У ТРАДИЦИОНАЛНОЈ КУЛТУРИ БАНАТА

Изложба ЗООМОРФНИ ОРНАМЕНТ У ТРАДИЦИОНАЛНОЈ КУЛТУРИ БАНАТА биће отворена 29. јула 2021. године у 19 сати.

Циљ изложбе и њеног пратећег каталога, јесте да на основу материјала Етнолошког одељења Народног музеја Зрењанин прикаже зооморфне орнаменте и њихову раскошну симболику. Богатство зооморфних орнамената огледа се у мноштву облика ликовног изражавања примењених на предметима за свечану и свакодневну употребу. На изложби су представљене и анализиране реалне представе животиња, али и оне стилизованих форми.

Анализом збирке утврђено је да је зооморфни орнамент у ентеријеру најчешће употребљаван на текстилу – деловима покућства и ношњи, а спорадично се појављује и на појединим занатским производима, најчешће на лулама. Изложбом се указује и на узајамност материјалне и духовне културе које су дубоко прожете у традиционалној култури Баната.

Аутор изложбе и пратећег каталога је Бранка Сикимић, виши кустос-етнолог Народног музеја Зрењанин