Календар Догађања
радно време музеја

Вести

Поводом Сретења, 15. фебруара 2018. улаз у Етнографски музеј у Београду и у Манакову кућу  биће слободан.

Истим поводом ће се у Музеју у 14:30h  одржати свечани традиционални концерт хора Кир Стефан Србин.

16. фебруара 2018. изложба ће у Музеју и у Манаковој кући због обележавања Дана државности бити затворена за посетиоце.

Програм:

1. Даворин Јенко (1835-1914) БОЖЕ ПРАВДЕ – химна Реублике Србије
  2. Миодраг Говедарица ОТЧЕ НАШ
  3. Исаија Србин (15. век) АГИОС О ТЕОС

солиста – Страхиња Савковић, тенор

1. Орландо ди Ласо (16. век) АВЕ ВЕРУМ
  2. Стеван Шрам СВЈАТИЈ БОЖЕ
  3. Теодосије Хиландарац (14. век) СТИХИРА из службе Светом Сави

хармонизација Светолик Пашћан-Којанов

1. Јосиф Маринковић (1851-1931) ВЕЧЕРИ ТВОЈЕЈА ТАЈНИЈА
  2. Петар Динев (1889-1980) РАЗБОЈНИКА БЛАГОРАЗУМНАГО

солиста – Светозар Вујић, бас-баритон

1. Александар Гавански (1901-1972) ВЕЛИКО СЛАВОСЛОВЉЕ (одломци)
  2. ВОСТАНИ СЕРБИЈЕ

текст – Доситеј Обрадовић, хармонизација – Божидар Црњански

Уметнички руководилац – Миомира Станишић-Шпирић

***

У четвртак 8. фебруара у 19 сати, у Манаковој кући, одржаће се предавање проф. Станислава Станковића под називом Пустоодна светлост или четири кретања Христифора Црниловића.

Професор Станковић је предавач на Филолошком факултету Универзитета у Скопљу и Универзитета у  Приштини, и ради у Институту за српски језик САНУ у Београду. Као теренски лингвиста, бави се истраживањем српских народних говора у власотиначком крају, Биначком Поморављу, централном и јужном Косову, Доњем Пологу, Скопској Црној гори и широј кумановској регији, као и статусом и виталношћу српског језика на Косову и Метохији, као и проучавањем македонског језика у јужном Банату и његовим статусом и виталношћу у Републици Србији.

После предавања биће приказан филм Кучевиста или Душанов знак (Једна приповест о Скопској Црној гори), аутора Небојше Илића Илкета.

***

У петак, 2. фебруара 2018. у 19 сати у Манаковој кући биће представљена књига под називом Ракија – укус историје, вештина прављења, уметност испијања. Аутори су Зоран Радоман, Владимир Дуловић и Илија Маловић

Ово дело је настало као резултат четворогодишњег практичног и теоријског истраживања културе производње ракије и уживања у њој. Аутори ракију посматрају као продукт традиције, културе и историјског трајања српског народа. Књига садржи више од 400 фотографија и око 400 страница на којима су научне чињенице, али и занимљивости и савети.

Музејска продавница и књижара др Сима Тројановић

У атријуму музеја налази се продавница сувенира. У њој можете купити копије средњевековног накита израђене од сребра, текстилно покућство, делове народних ношњи

Подржите нас

Подржите Етнографски музеј кроз донације, спонзорство или учлањењем у Клуб сарадника Етнографског музеја. Подршка јавности, појединаца, компанија и организација, помаже нам да изградимо и обновимо музеј, организујемо изложбе, унапредимо конзервацију, и развијамо своје едукативне програме.

Манакова кућа

Манакова кућа је саграђена око 1830. године у Савамалској улици, на старом путу који је повезивао Варош-капију и стару београдску четврт Савамалу. Један од власника куће био је Манак Михаиловић, цинцарски досељеник из Македоније по коме је Манакова кућа добила име и задржала га до данас.
Неправилан облик основе Манакове куће условљен је обликом парцеле на којој је подигнута. Кућа је саграђена у бондручној конструкцији и састоји се од подрума зиданог каменом, приземља и спрата, грађена је у бондручној конструкцији.