• Свирале Етнографског музеја

Овом изложбом обележава се 119 година самосталног рада Етнографског музеја.

Поставком изложбе Свирале представљен је део колекције музичких инструмената која има око 520 предмета од којих су најбројније свирале. У Збирци се налази око 280 свирала, део је изложен и допуњен јединственим старим фотографијама и видео и аудио снимцима којима се пружа свеобухватан увид у културно наслеђе које чувамо и које нас одређује. Приказани дувачки инструменти деле се на лабијалне свирале, свирале са језичком и свирале код којих се тон добија треперењем усана. Свирале су распоређене у неколико целина, зависно од рода којем припадају, етнографским областима и по занимљивости и необичности израде. Ту су свирале од орлове кости, дечја трубице „борије“ израђена од младе коре дрвета, рикала, свирала од трна, од гране, затим дудуци, шупељке, цеваре, кавали, зурле, гајде итд. Порекло инструмената у Збирци је различито, тако да можемо говорити о инструментима који су овде донесени путем миграција или онима за које можемо рећи да су самоникли.

Изложбу је отворио професор др Димитрије Големовић.

Приликом обележавања Дана Музеја и отварања изложбе додељена је Награда Боривоје Дробњаковић за животно дело музејској саветници Душици Живковић.