• Етнографски музеј онлајн

Док седимо код кућа и на тај начин чувамо себе и друге имамо таман времена да се подсетимо неких прошлих изложби и програма Етнографског музеја у Београду.

Ова страница ће служити управо томе. Сваке недеље освежићемо је неким новим/старим занимљивим онлајн садржајем.

1. „Где сви ћуте оне говоре“ – Изложба је отворена у септембру 2014. године када је први пут од свог оснивања Музеј изложио и представио јавности одабране гусле из Збирке народних музичких инструмената.
    Изложба је подељена у пет целина. Прва целина представља гусле 19. века, време правог гусларства, време Вука и Њагоша, Филипа Вишњића и Тешана Подруговића. Друга целина су гусле Првог светског рата. Трећа целина је време између два светска рата, а четврту целину у овом историјском ходу гусала представљају гусле од Другог светског рата до данас. Посебну целину чине гусле које су изузетно интересантне по посебном украшавању, необичним материјалима или ликовним техникама.

Kако је то изгледало погледајте на следећем линку: Где сви ћуте оне говоре

2. „Велики рат и мали човек“ (део I) – Изложба је отворена 15. априла 2014. године и била је посвећена непознатим војницима, јунацима, храбрим и одважним женама и мајкама, особама високог морала и изразитог патриотизма који су се борили за своју отаџбину и животе својих породица онако како су им васпитање и наслеђени систем вредности налагали.
    У склопу изложбе снимљен је и разноврсни пропратни материјал који се већ налази на нашем сајту, а на који ћемо вас у наредним данима подсетити
    Прва у низу, поезија
    Снимак са вечери поезије и прозе настале у Великом рату, песме војника чита Зоран Ћосић, одломке из дневника Наталије Аранђеловић чита Вјера Мујовић
    Аутори изложбе: Весна Бижић-Омчикус, др Весна Марјановић, Мирјана Kрагуљац-Илич МА, др Татјана Микулић и Јелена Туцаковић МА

3. „We wear culture“ – У јуну 2017. године Етнографски музеј у Београду придружио се бројним светским музејима у реализовању онлине пројекта „We wear culture“ покренутог од стране Google Arts and Culture платформе.
    Овај пројекат омогућио је нашем музеју да део вредних експоната стигне до шире публике, што не би било могуће уколико би они остали само у свом материјалном облику.
    Онлајн-посетиоци су тако добили прилику да науче нешто ново о српској култури, те да преко традиционалних ношњи сазнају приче које се крију иза њих. Овај пројекат представља сјајан канал комуникације кроз који се културно наслеђе дели са другима и промовише, и зато је он за нас веома важан.
    Изложба Етнографског музеја „The Beauty of Traditional Folk Costumes in Serbia“ доступна је на следећем линку

4. „Велики рат и мали човек“ (део II) – Изложба је отворена 15. априла 2014. године и била је посвећена непознатим војницима, јунацима, храбрим и одважним женама и мајкама, особама високог морала и изразитог патриотизма који су се борили за своју отаџбину и животе својих породица онако како су им васпитање и наслеђени систем вредности налагали.
    Следеће на реду, читање представе „Приповетке једног каплара“, по тексту Бранислава Нушића. Чита Зоран Ћосић, музичка пратња на обои Нина Ћосић