• Изложба „ПЕШКИРИ Лесковца и лесковачког краја“

Изложба „Пешкири Лесковца и лесковачког краја“ отвара се у Манаковој кући 5. септембра 2019г.

Изложба ће трајати до 1. октобра.

Колекција пешкира етнолошке збирке Народног музеја у Лесковцу садржи преко 100 експоната скупљених у периоду од 1948. до 2017. године. Они су датовани од 1900. године, па до средине осамдесетих. Овако велики број ових традиционалних елемената наше културне баштине у збирци Музеја упућује на закључак да су они још увек присутни и функционални у народном животу.

Пешкир је имао вишеструку употрбну улогу у култури становања, како на селу тако и у граду. Поред употребе приликом одржавања личне хигијене и као помоћног средства у свршавању неких кућевних послова, често је коришћен и као декоративни елемент. Посебна улога пешкира остваривала се у низу обичајних радњи у животном циклусу човека, од његовог рађања, преко свадбених обичаја, веровања и празноверица, све до посмртних ритуала. Ова важна његова улога допринела је да се пешкиру посвети посебна пажња у ткачкој производњи платна.

Аутор изложбе: Слађана Рајковић

Кустос изложбе: Маја Марјановић

Пратећи програм изложбе:

Школа ручног ткања

Израда пешкира за младожењу, техником – чипка у ткању, по мотиву пешкира из спомен збирке Христифора Црниловића која се чува у Манаковој кући.

Распоред радионица ручног ткања:

I група   17-20.09.2019. од 17-20:30 ч.

II група  24-27.09.2019. од 17-20:30 ч.

Радионице води проф. школе ручног ткања у Манаковој кући Ивана Чолић

Телефони за информације и резервације су: 011 303 6114 / 063 889 5568

Школа традиционалног веза

Израда веза на пешкиру: „Свако јутро треба руке прати, немој да те на то опомиње мати“.

Вез традиционалних мотива и симбола на пешкирима за свакодневну употрбу техникама – вез по броју, вез по писму и градски косовски вез.

Распоред радионица традиционалног веза:

I група   17-20.09.2019. од 17-20:30 ч.

II група  24-27.09.2019. од 17-20:30 ч.

Едукаторке радионица:

др Вера Марковић и Данијелка Радовановић конзерватор-саветник Етнографског музеја у пензији