• Изложба „Раскршће“ Горана Ристовића-Покимице

На  изложби „Раскршће“ која се отвара у уторак 9. априла, са почетком од 19 часова, у Манаковој кући публици ће бити представљени експонати филигранских крстова, два чирака и два Jеванђеља аутора Горана Ристовића-Покимице, који нас доводе у додир са врхунском уметношћу старих заната и религијом на простору Балкана.

У својој филигранско-кујунџијској радионици Филигран-Покимица у Краљеву, Горан Ристовић у духу старе српске традиције призренских мајстора израђује уметничке предмете од најфинијег сребра. Сви предмети су уникатни, ручно рађени, а нека од ових ремек-дела српске филигранске уметности налазе се у најзначајнијим православним храмовима широм света, попут 6 сребрних филигранских кандила изнад Витлејемске Звезде у Цркви Христовог рођења.

Заслужено, 23. марта ове године Горан Ристовић-Покимица добитник је Дипломе Московске Патријаршије за висока достигнућа у црквеном уметничком златарству.

Етнографски музеј у оквиру  програма очувања нематеријалног културног наслеђа Србије а посебно ретког старог уметничког заната као што је филигран са поносом представља Београду мајстора-уметника једног од живих људских  ризница Србије.

Processed with VSCO with a6 preset