• Изложба време, протицање, отицање Народног музеја у Ужицу

Изложба „Време, протицање, отицање – Часовничарска радња „Петровић и синови“ и занатско Ужице кроз време“ отворена је у Етнографском музеју 11.06.2020. године.
    „Развој традиције, уметности и свеукупне културе живљења кроз људску историју може се пратити кроз настанак и развој занатства. Занати су настајали као одговор на конкретне потребе људи у одређеном времену. Они су се рађали из тих потреба, јачали како су те потребе биле веће, али и одумирали са нестанком датих потреба. Током свог постојања увек су били апсолутни одраз степена културног и друштвено-економског развоја, достигнућа у уметничком, техничко-технолошком, па и научном домену одређеног друштва. Такође, занати су у свом профилу увек садржавали и обичаје народа и држава из којих су потицали, као и оних у којима су се развијали. Занатлије су, уз трговце, увек били носиоци привредног живота, посебно у варошима.“
    Ужичко занатство има дугу и богату традицију. Настало као неопходна делатност за опслуживање потреба становника ужичке тврђаве, напредовало је упоредо са развојем града и
    повећањем броја његових становника. Многи путописци који обилазе овај део Србије говоре о Ужицу као о шехеру са великом бројем занатлија.