• ОКРУГЛИ СТО – 10 ГОДИНА ОД РАТИФКАЦИЈЕ УНЕСКОВЕ КОНВЕНЦИЈЕ О ОЧУВАЊУ НКН-А

Поводом обележавања 10 година имплементације Унескове Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа, 25. новембра 2020. године одржан је округли сто у online формату, на којем су стручњаци из мреже за нематеријално културно наслеђе сагледали најзначајније аспекте очувања „живог наслеђа“ у Републици Србији.

Уз модерирење др Јелене Ћуковић, на округлом столу су учествовали: Данијела Филиповић, Центар за нематеријално културно наслеђе Србије при Етнографском музеју у Београду: Имплементација Конвенције о очувању НКН-а: искуства и изазови у светлу нових Унескових смерница; проф. др Данијел Синани, Филозофски факултет у Београду: Од Конвенције ка закону – поводом 10 година примене конвеције о НКН у Србији; др Биљана Ђорђевић, Народни музеј у Београду: Тумачење Конвенције и законска регулатива; др Милош Матић, Етнографски музеј у Београду: Редукционизам као проблем очувања нематеријалног културног наслеђа; др Марко Стојановић, Етнографски музеј у Београду: Улога и значај тумачења Унескове Конвенције у интегрисању елемената нематеријалног културног наслеђа у етнотуризам – ограничења, дилеме и могући правци деловања; мср Наташа Младеновић Рибић, Центар за нематеријално културно наслеђе Србије при Етнографском музеју у Београду: Дигитално окружење у служби имплементације Унескове Конвенције (2003): простор за презентацију, праћење и успостављање сарадње у области нематеријалног културног наслеђа; Саша Срећковић, Центар за нематеријално културно наслеђе Србије при Етнографском музеју у Београду: Искушења очувања НКН између реалног и могућег – поједина домаћа и међународна искуства; Сузана Антић, Народни музеј Зајечар: НКН у оквиру музејске делатности; Снежана Ашанин, Народни музеј Чачак: Осврт на досадашња искуства и дилеме у служби даљих смерница на заштити НКН; Снежана Томић, Музеј на отвореном „Старо село“ Сирогојно: Имплементација Унескове конвенције о заштити нематеријалног културног наслеђа: Искуства и нове могућности.

Округли сто је одржан уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије, као надлежног министарства за примену Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа у Рапублици Србији.

Више информација о скупу можете прочитати на сајту www.nkn.rs