• Отворена изложба „Нематеријално културно наслеђе Србије“ у Паризу

У Културном центру Србије у Паризу, 21. октобра 2019. године отворена је изложба „Нематеријално културно наслеђе Србије“. Овом изложбом, Центар за нематеријално културно наслеђе Србије наставља активности на презентацији наслеђа уписаног у Национални регистар и на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства.

На изложби је представљено 46 елемената који се налазе на Листи елементата нематеријалног културног наслеђа Србије, а посебан акценат је стављен на породичну славу, коло – традиционалну народну игру и певање уз гусле, елементе нематеријалног наслеђа Србије који су, уписом на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства, добили на међународној видљивости. Ово богато културно наслеђе је представљено кроз фотографије и видео-материјале из документације Центра.

Изложбу је отворила Данијела Чубрило, заменик сталног представника Србије при Унеску, која је исказала задовољство због организације изложбе управо о нематеријалном културном наслеђу, истичући да је ова област наслеђа изузетно присутна у активностима Унеска. Она је подсетила да је нематеријално наслеђе у основи изградње идентитета једног народа и једне заједнице, симбол њиховог трајања и опстајања, али и важан покретач културне разноликости. Нагласивши да је упознавање међународне јавности са разноврсношћу културне баштине од велике важности за промоцију наше земље, госпођа Чубрило је изразила захвалност Центру за нематеријално културно наслеђе и Етнографском музеју на реализацији изложбе и прилици да се француска јавност упозна са овим сегментом наслеђа Србије.

Тијана Чолак-Антић Поповић, директор Етнографског музеја у Београду, захвалила се Министарству културе и информисања РС, Амбасади Србије у Паризу и Културном центру Србије на подршци у организацији ове изложбе, као и прилици да Етнографски музеј поново представи свој рад француској публици у Културном центру Србије у Паризу, овог пута из области нематеријалног културног наслеђа. Она је подсетила да, одлуком Министарства културе и информисања, од 2012. године под окриљем Етнографског музеја у Београду ради Центар за нематеријално културно наслеђе Србије, као једно од стручних тела укључених у имплементацију Унескове Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа.

Присутнима се обратила и ауторка изложбе Данијела Филиповић, која је истакла да је ова изложба разултат рада великог броја сарадника мреже за очување нематеријалног културног наслеђа Србије, а пре свега носилаца наслеђа и локалних заједница. Ови носиоци су, кроз генерације, сачували елементе сопственог наслеђа, а уписом у Национални регистар учинили значајан корак ка његовом даљем преношењу. Она је нагласила да је циљ изложбе да подстакне носиоце наслеђа на препознавање значаја сопственог наслеђа и његовог очувања, али и упознавање јавности са богатством и разноликошћу културне баштине Србије, уз подсећање да различите заједнице живећи на истом простору деле и елементе наслеђа.

Изложба „Нематеријално културно наслеђе Србије“ биће отворена у Културном центру Србије у Паризу до 26. новембра 2019. године.

Фотографије: Центар за нематеријално култрно наслеђе“