• Трибина ЕТНО РОК СРБИЈЕ

У Етнографском музеју у Београду ће се 17. и 18. априла од 19 сати одржати трибина под називом ЕТНО РОК СРБИЈЕ.

Традиционална народна песма и поп-рок музика: „Природни савезници“ или „спајање неспојивог“?

У процесу конституисања домаће поп-рок музике као оригиналног и аутентичног

музичког израза, значајну улогу одиграла је отвореност неких њених најзначајнијих представника (Jу група, Смак, С времена на време, Сунцокрет…) на утицаје који су пристизали из домена традиционалне народне музике.

Поп-рок као и традиционална народна музика прошли су кроз бројне трансформације, а размена идеја и утицаја међу њима резултовала је формирањем најразличитијих „хибридних“ музичких форми и израза, од такозване „музике света“ (world music) која представља прерађену, модернизовану форму изворне народне музичке традиције, до последњих година актуелног „турботроника“.

Дводневна трибина, коју Етнографски музеј и Београду организује у сарадњи са Рок музејом (у оснивању), има задатак да одговори на нека од бројних питања која се постављају у вези с овом темом:

­       Када је започела размена идеја и утицаја између домаће поп-рок музике и традиционалне народне музике?

­       Да ли поп-рок музика, као савремeн музички жанр који припада домену популарне културе, и традиционална народна музика која је нераскидиво повезана с концептима традиције и културног наслеђа, (треба да) представљају кохерентне, затворене и међусобно супротстављене музичко-семантичке системе, ако се узме у обзир њихово вишедеценијско преплитање и међусобно прожимање?

­       Да ли на данас већ уобичајено „миксање“ различитих врста музике можемо гледати као на успостављање „природних савеза“ међу узајамно компатибилним музичким жанровима, или се ту ради о мање или више (не)прикладним формама „спајања неспојивог“?

1. април 2018. (уторак) u 19h

Учесници трибине:

др Александра Павићевић, етнолог-антрополог, научни саветник у Етнографском

институту САНУ, чланица женске певачке групе „Моба“

Биљана – Биља Крстић, композиторка и певачица, музички уредник првог програма

Радио Београда, оснивачица групе „Бистрик“, некадашња чланица група „Сунцокрет“ и „Рани мраз“

­ др Младен Марковић, етномузиколог, доцент за ужу научну област етномузикологија (ФМУ)

Модератор:

–Милош Зарић, МА етнолог-антрополог, кустос Етнографског музеја у Београду

18 aприл 2018. (среда) у 19h

Учесници трибине:

др Марија Ајдук (дев. Ристивојевић), етнолог-антрополог, доцент на Одељењу за