• Етнолошки филмови у Манаковој кући

У уторак, 28. марта у 19 сати почиње програм под називом Етнолошки филмови у Манаковој кући. У оквиру овог програма биће приказивани најбољи филмови са Међународног фестивала етнолошког филма.

Овог четвртка биће приказан филм под називом Зграби и бежи (Grab and run), режија Розер Корела (Roser Corella). Разговор након пројекције.

О филму:

Након што је Киргистан добио независност 1991. године, дошло је до оживљавања древне праксе алакачу, која се грубо може превести као „укради и бежи“. Више од половине жена из Киргизије удаје се након отмице од стране будућих мужева. Неки успевају да побегну након насиља и мука, али већину ипак убеде да остану због традиције и страха од скандала. Алакачу је био забрањен у совјетском периоду, а незаконит је и према кријумчарском законику Киргизије. Ипак закон се ретко примењује када жене треба заштитити од ове насилне праксе.