• Виртуелни обилазак изложбе

Подсећамо Вас на изложбу А од родитеља…мираз. Посебна женска имовина између традиције и савремености, ауторке Весне Душковић. Овом изложбом обележено је 118 година самосталног рада Етнографског музеја. На изложби је представљена друштвена појава мираз кроз пописе, примере из архива, часописа, литературе и музејске предмете. Изложени су предмети који су добијани као део мираза или спреме, али и они који су добијени као дарови или уздарја у свадбеним обичајима у протеклих стотинак година. Реч је пре свега о одећи и текстилном покућству. У традиционалној култури, мираз је имовина коју жена приликом склапања брака поверава мужу на управљање и уживање ради лакшег подношења терета издржавања породице. То је њено наслеђе које су јој родитељи поклонили за живота или, уколико они нису живи, браћа и сестре.