Од црног сукна, без рукава, дужине до испод колена, отворен спреда целом дужином, кројен од једне поле пресавијене на раменима и проширен бочним клиновима од струка наниже. Украшен дуж свих рубова и по клиновима апликацијама златног и сребрног ширита и гајтана, зеленог вуненог гајтана, тракама и комадићима црвене, зелене и модре чоје сложене у шире траке и везене разнобојним свиленим концем (белим, жутим, смеђим, зеленим, плавим). Орнаментика геометријска: цик-цак, троуглови сложени у квадрате. Ношен је као део свечане ношње.
Руковалац збирке:
Вјера Медић, музејски саветник
Подржите Етнографски музеј кроз донације, спонзорство или учлањењем у Клуб сарадника Етнографског музеја. Подршка јавности, појединаца, компанија и организација, помаже нам да изградимо и обновимо музеј, организујемо изложбе, унапредимо конзервацију, и развијамо своје едукативне програме.
У музеју се чувају збирке предмета из ХVIII, XIX и XX века, али и старе и ретке књиге, фотографије, три велика албума акварела Николе Арсеновића који је сликао народне ношње од 1840. до 1870, радови Владислава Тителбаха, Карола Поп де Сатмарија (Carol Popp de Szathmáry), Ђоке Миловановића и радови неколицине сликара етнографа (Никола Зега, Драгутин Инкиостри, Олга Бенсон…). У збиркама се чува око 200.000 музеалија међу којима је више од 56.000 етнографских предмета.