Земља у фокусу овогодишњег издања Етнолоџи Феста, међународног фестивала посвећеног промоцији нематеријалног културног наслеђа и заштити културног идентитета, је била Република Турска.
Други дан фестивала отворен је песмом „Русе косе цуро имаш” у извођењу оперских певача Снежане Савичић Секулић и Владимира Андрића, као и хора Ансамбла народних игара и песама Србије „КОЛО”. Једна строфа песме изведена је на српском језику, а друга строфа на турском језику.
У поздравном говору директор Етнографског музеја, Марко Крстић подсетио је да је тема овогодишњег фестивала „Синтеза” и оценио да та реч најбоље описује начин на који се Србија повезује са Турском, не само полтички и економски, већ и културно. Крстић је навео да би Музеј следеће године могао да организује изложбу која је посвећена управо Турској.
У обраћању уочи ревије, Прва дама Србије оценила је да је улога традиције изузетно важна у животу свакога од нас и навела да се у свакоме од нас преплиће прошлост и садашњост, сећање и планови, традиција и модерно доба.
„Свако од нас је саткан од среће и туге, емоција и рација, душе и ега. И сви смо ми синтеза супротности, од којих свака крајност има своју улогу, одржавајући баланс“, рекла је Прва дама Србије и поручила да данас треба да говоримо о лепоти и хармонији, дајући тако, бар мали допринос одржавању баланса у свету нарушеном сукобима, временским непогодама, мржњом и похлепом.
Тамара Вучић је навела да етнологија мора помно да изучава све оне културне притоке које су у неком народу градиле његов кутлурни и сваки други израз, како би омогућила заинтересованом посетиоцу да упозна неки народ, или етнос. Она је оценила да је Етнографски музеј најпозвнија установа да наше наслеђе истражи и уобличи у смисаону целину, и истакла да не бисмо смели да допустимо да то наслеђе предуго стоји на полицама Музеја, већ се оно мора изнети на светло дана како би оживело и својом лепотом и аутентичношћу сведочило историјске корене народа.
„Само жива култура делује тако, да спаја елементе идентитетског наслеђа са савременим светом, у који уноси дах прошлих времена. И то управо онај дах, који сматрамо светлим остатком наших живота“, навела је Тамара Вучић.
Прва дама Србије је подсетила на речи османског мислиоца Халила Џубрана, који је рекао да су старе културе осуђене на интелектуалну смрт, ако се не ревитализују тековинама модерне културе. Вучићева је апострофирала да Етнолоџи фестивал сваке године представи и културу неког другог народа и да је ове године то Република Турска која је наш близак пријатељ.
„Пријатељство две земље јесте заправо пријатељство људи два народа“ рекла је Прва дама Србије и додала да јој чини посебно задовољство што је ове године специјлна гошћа фестивала Прва дама Турске Емине Ердоган.
Супруга председника Републике Турске Емине Ердоган поручила је да је Турској Србија братска земља и навела да је веома срећна што је Турска изабрана за земљу у фокусу овогодишњег фестивала.
„Култура је скуп вредности који сваком народу даје посебну боју и да је то национални језик којим дефинишемо свој идентитет. Из тог разлога, свака култура на посебан начин осветљује велику слику човечанаства. Они који могу да је протумаче, проширују духовну перспекиву и могу да превазиђу баријере предрасуда и мржње. Нуди нам формулу за заједнички живот упркос свим нашим разликама“, истакла је Прва дама Турске.
Она је оценила је да је одећа нешто што одржава наш културни идентитет, да је одећа као интимно писмо којим описујемо себе, стога је она, уочи ревије венчаница, истакла да нежне делове уметности можемо управо видети у њима. Како је објаснила Туркиње су кроз историју деликатно уткале своју љубав, молитву, снове у тканину и стварале вредна и ретка уметничка дела. Венчанице које носе трагове жељно и стрпљиво ишчекиваних сусрета и радост животних почетака, говоре много о вредностима и јединственим укусима Анадолије. Она је изразила наду да ће традициналне турске венчанице са својом естетиком и оригиналношћу инспирисати данашње дизајнере.
Ревији су присуствовале многобројне званице из јавног, културног, модног живота наше земље као и бројне дипломате.