Ново лице 33. Интернационалног фестивала етнолошког филма

Датум одржавања
од 4. до 8. децембра 2024. године
Тагови
Подели
У Етнографском музеју од 4. до 8. децембра, 33. ИФЕФ под слоганом „Да не чује зло“

Интернационални фестивал етнолошког филма (ИФЕФ) биће одржан од 4. до 8. децембра у кино сали Етнографског музеја и Југословенској кинотеци.

Директор Етнографског музеја Марко Крстић рекао је на конференцији за новинаре да је слоган 33. ИФЕФ-а „Да не чује зло“ и да желе подићи ниво фестивала, са филмским пројекцијама, али и дешавањима као што су радионице и мастер класови.

Директор Етнографског музеја подсетио је да ИФЕФ има континуитет као фестивал специфичног типа, са филмовима који се баве етнолошким и антрополошким процесима, који је на прекретници и настојаће убудуће да задржи одређену врсту алтернативности и аутентичности.

„Главни такмичарски програм представиће савремене етнолошке документарце из целог света, са темама које одражавају разноликост људских култура. На ИФЕФ-у ће биће организоване и пројекције класика домаћег филма који своје ликове и приче граде из обилатог етнолошког наслеђа Балкана“, казао је Крстић.

Селектор ИФЕФ-а Југослав Пантелић, најавио је да ће у Кино сали Ентографског музеја бити приказани кратки, филмови средњег метра, као и четири дугометражна остварења почев од 4. децембра и „Земље“ ауторке Сузане Солакјевич.

Од дугометражних 6. децембра „Црно злато“ Такешија Сугимотоа, 7. децембра „Планета Шљивова“ Владимира Перовића и 8. децембра „Харага“Бењамина Роста и Хишама Бураја.

„Водило се рачуна о разноврсности жанровских и стилских приступа, и на ИФЕФ-у ће бити приказана документарна остварења из Мађарске, Шпаније, Пољске, Русије, Ирана, Индије, Кине, Еквадора и других земаља.

„Мора се водити рачуна о тематској и стилској резноврсности и да одабрани наслови нуде увид у филмско стваралаштво читавог света. Оваква селекција представља богату палету различитих поднебља, култура и друштвених заједница“, појаснио је Пантелић.

Земља у фокусу ове године је Португал, па ће у оквиру специјалног програма уз подршку Института Камоеш бити приказана документарци која приказују разноврсност португалског културног наслеђа, али и глобалне теме попут међународног риболова у којем Португал и португалски обичаји играју важну улогу.

Фестивал ће свечано отворити 4. децембра играни филм редитеља Мигела Гомеса „Велико путовање“, а представница Амбасаде Португала Маја Шпањевић Кешељ је изразила задовољство што су португалски етнолошки филмови у фокусу 33. ИФЕФ-а.

На ИФЕФ-у ће 5. децембра бити приказана четири португалска документарца, „Живот који познајемо“ редитељке Кладије Рибеиро, „Божићна вечера“ Катарине Алвес Коста, „Кад се земља измакне“ Фредерика Лоба и „Кора“ Клаудије Варехао.

ИФЕФ ће имати и постфестивалски дан 9. децембра када ће у Кино сали Етнографског музеја бити приказан култни играни филм страве „Свето место“ (1990), а претходиће му разговор са редитељем Ђорђем Кадијевићем.

ИФЕФ реализује Етнографски музеј средствима Министарства културе, партнери су Југословенска кинотека и Радио-телевизија Србије, а покровитељ португалски Институт Камоеш.

Чланови жирија поред селектора Фестивала Југослава Пантелића су Сандра Перовић, уредница и филмска новинарка, Дејан Петровић режисер, продуцент и оснивач кампа „Интеракција“ и Мирослав Ђурђевић продуцент.

Тагови
Подели
Иди на врх