• Гостовања Етнографског музеја

Изложба Сеоско градско, женско мушко – универзално, прегаче и кецеље из збирке Етнографског музеја гостује у Дому културе Шумице од 8 – 28. марта 2021. године.

На изложби је представљен женски одевни предмет прегача/кецеља. Реч прегача потиче од прасловенске речи прег, што значи везивати. Прегача припада свакодневном инвентару женске ношње. То је четвороугаони кројени комад израђен од црне вуне, црног атласа или плиша, украшен везом памучним или вуненим концем, златном или сребрном нити; везује се око струка. Заштитни је део одеће и покрива спољни део гардеробе. Рађен је како у домаћој радиности тако и код терзија. Жена је прегачу носила током целога живота и није се појављивала без ње.

Аутори изложбе: Светлана Митровић (Етнографски музеј) и Иван Станић (Музеј науке и технике)