8. Etnology Fest – „Синтеза”

10.10.2024. године
Прва дама Србије, Тамара Вучић и министар културе Никола Селаковић отворили осми Етнолоџи Фест у Етнографском музеју

У свечаној и традиционално инспирисаној атмосфери уз присуство бројних званица из културног и јавног живота Србије, који верују у очување наше богатe културне баштине и њену континуирану везу са савременим стваралаштвом, отворен је 8. међународни Етнолоџи Фест.

Уз подршку Министарства културе Републике Србије, ове године посебан нагласак је стављен на враћање поштовања удружењима која се баве традиционалним занатима и њиховим повезивањем са савременим дизајнерима и креативним индустријама, све то под слоганом „Синтеза”.

Колико је то важна димензија за нашу културу, истакао је министар културе Никола Селаковић.

„Ова манифестација је традиција за поштовање која сведочи о суштинском интересу за етнолошко наслеђе као креативној синтези што спада у приоритете Министарства културе. Земља у фокусу ове године је Република Турска не само због заједничких културних образаца и заједничке историје већ и због изванредне сарадње о којој сведочи и актуелна посета турског председника Реџепа Тајипа Ердогана“.

Министар културе је напоменуо да Фестивал има за циљ да публици прикаже изворну везу између уметности и културног наслеђа као и преку потребу за њиховим присуством у савременом друштву.

Након министра културе, званицама се обратила уважена гошћа фестивала Прва дама Србије Тамара Вучић, у улози почасног покровитеља Етнолоџи Феста.

Говорећи о Фестивалу, Прва дама Србије Тамара Вучић поручила је да сви ми као појединци и као народ путујемо да бисмо се вратили кући тј. себи, а оно што нам светли на том путу да не залутамо јесте традиција коју љубоморно чувамо у садашњем тренутку за поколења.

Кратки церемонијални чин пресецања црвене врпце ове године уз Гогу Грубјешић, аутора и оснивача фестивала, пресекао је Марко Крстић директор Етнографског музеја.

Љубитељи Етнолоџи Феста посебно су могли да уживају у оригиналним модним ревијама инспирисаним културним наслеђем Србије.

Ове године с поносом су представљене две изузетне српске дизајнерке – Соња Крстић с колекцијом „Антитеза“ и Ивана Најдановић с колекцијом „Нитоманија“. Њих две су дале савремени одговор на тему фестивала и његову мисију. Уникатна колекција „Антитеза“ Соње Крстић, представила је судар супротности устаљених образаца народне културе насталих традиционалним техникама ручног рада и унутрашњег универзума креаторке која рециклира, редефинише и редизајнира њихову препознатљиву појавност. У вечери када синтеза инспирише, права посластица за присутне госте била је и ревија дизајнерке Иване Најдановић која је у савременом модном изразу померила установљене оквире традиционалног.

Ова дводневна манифестација је потврдила важност очувања нематеријалног културног наслеђа путем иновативног спој традиције и савремене моде.