Обележен Међународни дан нематеријалног културног наслеђа (НКН) конференцијом у Новом Саду

17. октобра 2024.
Тагови

На 42. заседању Генералне скупштине UNESCO, које је одржано у Паризу 2023. године, донета је Одлука о проглашењу Међународног дана нематеријалног културног наслеђа. Као датум обележавања узет је 17. октобар – дан када је, 2003. године, усвојена Унескова Конвенција о очувању нематеријалног културног наслеђа.

Међународни дан нематеријалног културног наслеђа успостављен је са циљем да скрене пажњу светске јавности на изазове са којима се живо наслеђе суочава данас, попут недостатка ресурса, климатских промена, различитих врста конфликата, али и да допринесе подизању свести о рањивости „живог наслеђа“ која је условљена променама у животном окружењу локалних заједница, како у урбаним, тако и у руралним срединама.

Међу циљевима обележавања Међународног дана НКН-а су:

подизање свести о важности очувања нематеријалног културног наслеђа;

подстицање дискусије о добрим праксама и мерама очувања и промовисања нематеријалног културног наслеђа;

подстицање међународне сарадње и дијалога о будућим стратегијама у вези са нематеријалним културним наслеђем;

подстицање ширег препознавања и вредновања носилаца наслеђа.

Више о Међународном дану нематеријалног културног наслеђа, прочитајте у најновијем билтену Центра за Nematerijalno kulturno nasleđe Srbije – Intangible Cultural Heritage Serbia при Etnografski muzej u Beogradu – Ethnographic Museum in Belgrade.

Тагови