Учешће на Годишњој конференцији (2023) Icom Costume Comitee

од 24. до 28. септембра 2023.

На великој годишњој конференцији ICOM Costume, која се од 24. до 28. септембра 2023. одржава у Националном музеју Шкотске у Единбургу,

представљени су радови Марине Цветковић, музејске саветнице Етнографског музеја и Јелене Секуловић, више кустоскиње Етнографског музеја. Тема овогодишњег састанка „All the Colours of Black“ јесте снажна симболика црне боје и њена културолошка употреба и значење.

„Black in Serbian traditional handiwork“ рад ауторке Марине Цветковић, тиче се традиционалног природног бојења предива у црну боју, са

посебним фокусом на разноврсне сировине које су се том приликом користиле. Процес бојења Марина Цветковић посвећено сагледава и са

аспекта система веровања.

„From All the Colours to Black: Introduction of Black Colour into the Serbian 19th Century National Costume“, рад Јелене Секуловић, више кустоскиње

Етнографског музеја, настао у коауторству са Драгињом Маскарели, кустоскињом Музеја примењене уметности, открива шири контекст друштвено-економских промена у деветнаестовековној Србији, које су се одразиле и на стил одевања и српску грађанску ношњу. Рад на својеврсни начин испитује увођење црне боје у женску градску ношњу у Србији, као и њену употребу у култури одевања обликованој европским утицајем.

Поносни смо на наше колегинице и честитамо им на овом изузетном професионалном успеху!