Школа „Десет дана филиграна” у Манаковој кућу

јул 2024.
Школа филигранских заната шеста по реду, под називом „Десет дана филиграна“ биће одржана од 15. до 19. јула и од 22. до 26. јула у Манаковој кући при Етнографском музеју.

Ова школа реализује се као део едукативних програма Манакове куће, који су, полазећи од фундуса Етнографске спомен-збирке Христифора Црниловића, усмерени на презентацију, преношење знања и савладавање различитих техника традиционалних и уметничких заната.
Радионице филигранског заната водиће филигранисткиња Ивана Станковић уз асистенцију Милене Ђурице, кустоса у Манаковој кући, а програм ће бити подељен у два термина, односно групе полазника од 11 до 14 и од 17 до 20 часова.
Полазници ће бити у прилици да савладају основне, али и нешто захтевније технике филигранског заната. Они ће упознати алате за рад, али и начин увијања и уплитања жице, изграду гранула и других апликација и њихово уметање у оквир предмета, те спајање појединачних орнамената, како би, на крају овог процеса, направили минђуше, привеске за оглицу, прстење и друго.
Прилика да се прикаже стечена вештина и сопствени уметнички рад је изложба коју Етнографски музеј приређује крајем године У Манаковој кући. Том приликом полазници школе ће добити Уверење о стеченом нивоу знања од Етнографског музеја.
На овај начин Етнографски музеј даје свеобухватну подршку трајању и будућем развоју традиционалног уметничког заната филиграна ослоњеног на нематеријално културно наслеђе Републике Србије.

Пијаве и резервације за школу могу се обавити на број телефона 063 64 88 92.